Untitled Document powrót do strony >>> www.muzulmanie.com
www.muzulmanie.com


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Krótko o młodoturkach.
Autor Wiadomość
Piotrek 
Piotr Grochowski

Wiek: 40
Dołączył: 25 Paź 2015
Posty: 46
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 02 Gru, 2015 09:02   Krótko o młodoturkach.

Młodoturcy, tur. Jöntürkler, tureccy uczestnicy politycznego ruchu w imperium osmańskim końca XIX i początku XX wieku.

Ich celem było zjednoczenie wielonarodowego państwa na gruncie osmanizmu (jedność narodów i wyznań w ramach imperium, bez uwzględniania odrębności narodowych), przeprowadzenie reform politycznych na wzór europejski (przede wszystkim ustrój parlamentarny) i modernizacja kraju.

W 1889 założyli tajną organizację Jedność i Postęp; 1908, w wyniku tzw. młodotureckiej rewolucji, zmusili Abdülhamida II do przywrócenia konstytucji z 1876 (tzw. konstytucji mithatowskiej); 1909 osadzili na tronie Mehmeda V i przejęli władzę (Kom. Jedność i Postęp). Pogorszenie sytuacji wewnętrznej (konflikty narodowościowe) i klęska Turcji w wojnie z Włochami (1911) przyczyniły się 1913 do ustanowienia dyktatorskich rządów młodotureckiego triumwiratu (Enver Paşa, Talât Paşa i Cemal Paşa), realizującego początkowo postępowe reformy (zwłaszcza w oświacie).

Polityka nacjonalizmu tureckiego zaostrzyła konflikty narodowościowe, które znalazły ujście w krwawych represjach wobec ludności greckiej i ormiańskiej. Przystąpienie do I wojny światowej po stronie państw centralnych spowodowało, że rządy młodoturków zakończyły się klęską i rozpadem imperium osmańskiego 1918. Nowy rząd turecki w 1919 zorganizował zaoczny proces przywódców młodoturków oskarżonych m.in. o eksterminację Ormian, zakończony wydaniem na nich wyroków śmierci.

Z ruchu młodotureckiego wywodził się Mustafa Kemal, zwany w Turcji Atatürk, który po sukcesach w walkach obronnych na półwyspie Gallipoli i w wojnie grecko-tureckiej (1921-1922) w 1922 ostatecznie obalił sułtanat i został pierwszym prezydentem świeckiej republiki tureckiej. Jego nacjonalistyczną i europeizacyjną politykę kontynuował także wywodzący się z armii Mustafa İsmet İnönü.

[ Dodano: Sro 02 Gru, 2015 13:57 ]
Komitet Jedności i Postępu (tureckie İttihad ve Terakki Cemiyeti) – młodoturecka tajna organizacja polityczna utworzona 27 września 1907 w Salonikach. Miała decydujący wpływ na Imperium osmańskie w latach 1908-1918. Rozwiązana po zakończeniu I wojny światowej w 1918 przez sąd wojskowy na polecenie sułtana Mehmeda VI.

Utworzenie Komitetu Jedności i Postępu


W 1889 grupa studentów Wojskowej Szkoły Medycznej (Mekteb-i Tıbbiye-i Askeriye) zawiązała tajną organizację mającą na celu detronizację sułtana Abdülhamida II. Inicjatorem spisku był Ibrahim Temo, Albańczyk z Macedonii, zaś resztę stanowili Mehmed Reşid, Czerkies z Kaukazu, oraz dwóch Kurdów, Abdullah Cevdet i Ishak Sükuti. Ta mała grupka konspiratorów powołała organizację zwaną Postęp i Jedność (Terakki ve Ittihad), która już w nazwie akcentowała dwa zasadnicze cele: postęp rozumiany jako modernizacja państwa, dorównanie cywilizacyjne Europie, a więc europeizacja kraju oraz jedność, czyli obrona integralności państwa, które ulegało coraz to większym naciskom czy to zewnętrznym (ze strony rosnących w siłę mocarstw europejskich) czy to wewnętrznym (ze strony irredentystycznie nastawionych narodowości chrześcijańskich, głównie na Bałkanach). Ibrahim Temo zorganizował swoją grupę na wzór włoskich organizacji masońskich, które poznał podczas swojego pobytu we Włoszech. Mimo iż konspiratorzy nie podejmowali żadnych działań politycznych, to szybkie rozrastanie się liczebne organizacji doprowadziło do wykrycia spisku w 1892 roku. Część konspiratorów została aresztowana, lecz większość zdołała uciec zagranicę, głównie do Francji.

W tym samym czasie w Salonikach zaczęła się organizować grupa młodotureckich działaczy, którzy potem za pośrednictwem lóż masońskich uzyskali współpracę z francuską emigracją młodoturecką. Pomoc lóż masońskich przyczyniła się również do powstania w 1907 w Salonikach tajnej organizacji pod nazwą Osmańskie Stowarzyszenie Wolności (Osmanlı Hürriyet Cemiyeti). Założycielami byli oficerowie osmańskiej III Armii: Midhat Şükrü, Rahmi Bey, Ismail Canbulat, Cemal, Fethi oraz odgrywający wiodącą rolę Mehmet Talaat - cywilny urzędnik pocztowy. 27 września 1907 kontakty między salonicką konspiracją a paryską grupą emigracyjną skupioną wokół Ahmeda Ryzy doprowadziły do utworzenia jednolitej organizacji pod nazwą Osmańskie Stowarzyszenie Jedności i Postępu (OsmanlıIttihad ve Terakki Cemiyeti), nazywaną w skrócie Komitetem Jedności i Postępu. Obie grupy: salonicka i paryska zjednoczyły się na zasadach równorzędności.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Untitled Document powrót do strony >>> www.muzulmanie.com