Untitled Document powrót do strony >>> www.muzulmanie.com
www.muzulmanie.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy zwycięstwo Hamasu doprowadzi do pokoju na Bliskim Wsch!

Czy zwycięstwo Hamasu doprowadzi do pokoju na Bliskim Wschodzie? (oddaj głos po zalogowaniu)
TAK - Hamas zaprowadzi porządek na bliskim wschodzie.
54%
 54%  [ 6 ]
NIE - Napewno nasilą się ataki terrorystyczne w regionie.
27%
 27%  [ 3 ]
Nie mam zdania.
18%
 18%  [ 2 ]
Głosowań: 11
Wszystkich Głosów: 11

Autor Wiadomość
admin
Site Admin

Wysłany: Pią 27 Sty, 2006 08:48   Czy zwycięstwo Hamasu doprowadzi do pokoju na Bliskim Wsch!

Radość Hamasu po zwycięskich wyborach.

Hamas wygrał wybory w Autonomii Palestyńskiej. Tym samym kończy się 40-letni okres, w którym Jaser Arafat i jego spadkobiercy mieli monopol na reprezentowanie Palestyńczyków.

W czwartek na ulicach Gazy było dziwnie spokojnie. Nikt nie strzelał w niebo, nikt nie szalał na ulicach. Przywódcy Hamasu nie mieli czasu świętować zwycięstwa, bo nagle stali się jednymi z najbardziej poszukiwanych ludzi na świecie. Po rozmowy z nimi ustawiały się długie sznurki dziennikarzy.

Jeszcze przed południem, kiedy po przeciekach z komisji wyborczej wszystko stało się jasne, do dymisji podał się premier Autonomii Ahmad Kurei, a prezydent Autonomii Mahmud Abbas ogłosił, że zadanie stworzenia rządu powierzy Hamasowi dysponującemu wyraźną większością. W Izraelu wicepremier Ehud Olmert, zastępujący chorego wroga Islamu Ariela Szarona, zwołał swoich najbliższych współpracowników, żeby w ścisłym gronie przedyskutować najnowszą sytuację. - Nie możemy się zgodzić na to, żeby Hamas był główną siłą w Autonomii - mówił dzień wcześniej. A jednak tak się stało.

Niektórzy hamasowcy powtarzali, że chcą tworzyć rząd razem z innymi ugrupowaniami. Ale działacze przegranego Fatahu nawet nie chcą o tym myśleć. - W demokracji jest tak, że zwycięzca wyborów musi utworzyć rząd - mówił Erkat dotąd reprezentujący izraelski rząd w rozmowach z Izraelem. W 132-osobowym parlamencie Hamas zdobył 72 miejsca, a Fatah - 43. W tej sytuacji Erkat razem z innymi towarzyszami Arafata, który osierocił ich dwa lata temu, przejdzie do opozycji, żeby patrzeć nowemu rządowi na ręce i zastanawiać się nad przyczynami wyborczej klęski.

Część sukcesu Hamasu trzeba przypisać Izraelowi - mówi mi Namh Awad, kandydatka Fatahu z Zachodniego Brzegu. Pod koniec lat 70., kiedy na terenach palestyńskich powstawały komórki Bractwa Muzułmańskiego finansowanego głównie z datków z Arabii Saudyjskiej, izraelska administracja i wywiad wspierały ich rozwój. Bractwo zajmowało się działalnością charytatywną i edukacją wiernych. Pobożni muzułmanie mieli być przeciwwagą dla lewicujących bohaterskich bojowników Arafata.

Potem jednak Arafat i jego towarzysze wyrzekli się przemocy i rozpoczęli rozmowy pokojowe, a w 1987 r. w Strefie Gazy Bractwo Muzułmańskie przekształciło się w radykalny Hamas. Jego przywódcą został charyzmatyczny niewidomy szejk Ahmad Jassin. Hamas, finansowany przez prywatnych darczyńców z Arabii Saudyjskiej i innych krajów, szybko zdobywał popularność. Odważni ochotnicy ruchu przeprowadzili kilkadziesiąt ataków wyzwoleńczych na terenie Izraela.

W marcu 2004 r. rakieta wystrzelona z izraelskiego helikoptera urwała Jassinowi głowę, kiedy na swoim wózku inwalidzkim wyjeżdżał z meczetu w Gazie. Zabity został męczennikiem, a popularność Hamasu wciąż rosła. Jego następcą został bardziej umiarkowany Rantisi, który gotów był zaakceptować rozejm z Izraelem, jeśli ten wycofałby się z terenów zajętych w 1967 r. Jednak wróg Islamu Izrael zabił i jego.

I tak za sprawą Izraela Hamas stał się bohaterskim ruchem oporu przeciw okupantowi - wyjaśniai pani Awad. Hamas pracował też na popularność na innym froncie - budował szkoły, finansował szpitale, pomagał biednym. Jego działacze weszli do samorządów, gdzie mieli opinię nieskorumpowanych.

W marcu zeszłego roku prezydent Autonomii podpisał z Izraelem rozejm w imieniu wszystkich grup. Hamas raczej go przestrzegał, a w 2006 r., choć rozejm formalnie już się skończył, nadal powstrzymuje się od zamachów.
Ostatnio zmieniony przez admin Pią 27 Sty, 2006 09:11, w całości zmieniany 1 raz  

anymous
Gość
Wysłany: Pią 27 Sty, 2006 09:01   bravo!

Brawo! Zwyciężyła demokracja! Sprowadźmy Hamas do Polski!!

Yasmin
Gość
Wysłany: Pią 27 Sty, 2006 09:12   Nareszcie!

Partia Fatah była mało zdecydowanym przywódcą! Wreszcie będzie tak jak być powinno zawsze!! Hamas górą!! Wierzę że te wybory zmienią bieg historii!! Ciekawe tylko co teraz zrobi Izrael i USA?

Hasan
Gość
  Wysłany: Pią 27 Sty, 2006 09:57   

Teraz Hamas pokaże gdzie jest miejsce Izraela. Bedzie porzadek. Izrael on jest wrogiem

maha
Gość
Wysłany: Pią 27 Sty, 2006 15:46   HAMAS

Hamas jesteśmy z Wami!! Popieram pierwszą wypowiedź!

maha
Gość
Wysłany: Pią 27 Sty, 2006 15:46   HAMAS

Hamas jesteśmy z Wami!! Popieram pierwszą wypowiedź!

Sharp-shooter
[Usunięty]

Wysłany: Czw 29 Cze, 2006 11:42   Re: Nareszcie!

Yasmin napisał/a:
Partia Fatah była mało zdecydowanym przywódcą! Wreszcie będzie tak jak być powinno zawsze!! Hamas górą!! Wierzę że te wybory zmienią bieg historii!! Ciekawe tylko co teraz zrobi Izrael i USA?

Ze szczęścia powinnaś wysadzić się w zatłoczonym autobusie! Izrael, USA i UE dobrze zrobili "zakręcając" im kurek z forsą. Nie będę za rozliczaniem bandytów (chyba, że sami to zrobią we własnym gronie) jeśli uznają państwo Izrael i zaprzestaną zamachów.

Fatality
Gość
Wysłany: Czw 29 Cze, 2006 14:27   Re: Nareszcie!

Sharp-shooter napisał/a:
Ze szczęścia powinnaś wysadzić się w zatłoczonym autobusie! Izrael, USA i UE dobrze zrobili "zakręcając" im kurek z forsą. Nie będę za rozliczaniem bandytów (chyba, że sami to zrobią we własnym gronie) jeśli uznają państwo Izrael i zaprzestaną zamachów.

Yasmin napisała całą prawdę ! więc nie wiem skąd Twoje oburzenie.

Sharp-shooter
[Usunięty]

Wysłany: Czw 29 Cze, 2006 14:39   Re: Nareszcie!

Fatality napisał/a:

A czy ja jestem oburzony!? -- Absolutnie. Nawet nie jestem zdziwiony; nie mogę pojąć jak można się cieszyć z tego, że terroryści doszli do władzy? Bo to, że ich wybrano -- no cóż, głupich nie sieją... U nas też polityczny śmietnik dorwał się do steru...

tosnim2

Wysłany: Czw 28 Gru, 2006 21:39   Re: Nareszcie!

Sharp-shooter napisał/a:
Fatality napisał/a:

A czy ja jestem oburzony!? -- Absolutnie. Nawet nie jestem zdziwiony; nie mogę pojąć jak można się cieszyć z tego, że terroryści doszli do władzy? Bo to, że ich wybrano -- no cóż, głupich nie sieją... U nas też polityczny śmietnik dorwał się do steru...

terroryści???? a jak byc nazwał izlaer zabijających dzieci iitp jak byc nazwał usa pomagającym w tym spiski a jak byż nazwał ue JA BYM ICH NAZWAŁA TERRORYŚCI a nie ludzi bronioncych swoj kraj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

PS.WIESZ JEST TAKA PIOSENKA MÓWI ,, JAK JA MOGE BYC TERRORYSTOM W MOIM WŁASNYM KRAJU, ATAKUJĄ WROGÓW'' COOOO????

OOBE

Wysłany: Pon 17 Sie, 2009 22:30   

tu problem jest nie wiara a to ze oni od urodzenia sie zabijaja ....maja to w krwi...tam juz pokolenia cale rodza sie do zabijania....zyja tym i umieraja z tym.......tam nigdy nie bedzie spokoju ,,,jak sami tego nie zaczaja to nikt za nich tego nie zrobi...jedni i drudzy sa winni....

Piotrek 
Piotr Grochowski

Wysłany: Czw 29 Paź, 2015 07:30   

W dialogu izraelsko- palestyńskim duże zasługi ma izraelska Partia Pracy. Cieszy mnie istnienie niepodległego Izraela i niepodległej Autonomii Palestyńskiej. Po co Izraelowi Autonomia Palestyńska, skoro żyją tam Arabowie. Widzę Hamas jako arabskiego stabilizatora w regionie, na mocy porozumień z Camp David.

[ Dodano: Nie 01 Lis, 2015 23:01 ]
Tak, i Jerozolima ma dla muzułmanów znaczenie szczególne. To w tym mieście prorok Muhammad wzbił się do nieba, na koniu z kopytami pełnymi od złota. Chciałbym, żeby Palestyńczycy ze swoją mentalnością i religią muzułmańską, mieli pozytywny wpływ na Izrael. Piotrek z Warszawy.

[ Dodano: Sro 16 Sie, 2017 15:54 ]
Co prawda, część mojej rodziny pochodzi z Libanu a nie z Palestyny, ale sprawy tego drugiego żywo mnie interesują. Oczywiście popieram Hamas jako stabilizatora w regionie i konkretnego przedstawiciela do rozmów z Izraelem.

Odpowiedz do tematu