Untitled Document powrót do strony >>> www.muzulmanie.com
www.muzulmanie.com

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kilka słów
Autor Wiadomość
Ajmar

Wysłany: Wto 28 Mar, 2006 16:48   Kilka słów

Salam ‘alajka wa-rahmatu ‘Llahi

Pragnę rozjaśnić początkującym muzułmankom i muzułmanom kilka kwestii związanych z islamem i muzułmanami. Fantastyczny świat islamu od początku swojego rozwoju zmaga się z wieloma problemami związanymi ze szlachetnością i sprawiedliwością nie skupiając się tylko na problemie poligamii, alkoholu i wojny. Ponieważ te ostatnie zagadnienia są często poruszane i nie do końca wyjaśniane postaram się trochę przybliżyć ich rozwiązanie, aby móc zwrócić uwagę na trochę bardziej globalne zagadnienia.

SURA IV wers 3, werset 4-9

Żeńcie się zatem z kobietami,
które są dla was przyjemne
-z dwoma, trzema lub czterema.
Lecz jeśli się obawiacie,
że nie będziecie sprawiedliwi,
to żeńcie się tylko z jedną
albo z tymi, którymi zawładnęły wasze prawice.
To jest dla was odpowiedniejsze,
abyście nie postępowali niesprawiedliwie.

Na podstawie tego wiersza łatwo i szybko można odpowiedzieć na pytanie-jakie związki partnerskie są preferowane przez Koran? – oczywiście monogamiczne, ponieważ nie można w związku małżeńskim być sprawiedliwym wobec dwóch kobiet, a co dopiero wobec większej ich liczby.

SURA II wers 219, werset 1-6

Będą ciebie pytać o wino i grę majsir.
Powiedz:
,, W nich jest wielki grzech
i pewne korzyści dla ludzi;
lecz grzech jest większy
aniżeli korzyść z nich.’’

Myślę, że wielu ludzi powinno to przemyśleć i wziąć sobie to do serca.

SURA II wers 190-194

Zwalczajcie na drodze Boga
tych, którzy was zwalczają,
lecz nie bądźcie najeźdźcami.
Zaprawdę, Bóg nie miłuje najeźdźców!
I zabijajcie ich, gdziekolwiek ich spotkacie,
i wypędzajcie ich,
skąd oni was wypędzili!
- Prześladowanie jest gorsze niż zabicie.-
I nie zwalczajcie ich przy świętym Meczecie,
dopóki oni nie będą was tam zwalczać.
Gdziekolwiek oni będą walczyć przeciw wam, zabijajcie ich!
-Taka jest odpłata niewiernym!-
Ale jeśli oni się powstrzymają...
-zaprawdę, Bóg jest przebaczający, litościwy!
I zwalczajcie ich,
aż ustanie prześladowanie
i religia będzie należeć do Boga.
A jeśli oni się powstrzymają,
to wyrzeknijcie się wrogości,
oprócz wrogości przeciw niesprawiedliwym!
Miesiąc święty za miesiąc święty.
Rzeczy święte podlegają talionowi.
A jeśli kto odnosi się wrogo do was,
to i wy odnoście się wrogo do niego,
podobnie jak on odnosi się wrogo do was.
I bójcie się Boga!
I wiedzcie, że Bóg jest z bogobojnymi!

Słowo –gihad- w potocznym tłumaczeniu oznacza -obronę - .

Islam jest jedyną prawdziwą religią, jest również jedyną religią która nie jest sektą:

SURA VII wers 194 i wers 195, werset 1-4

Zaprawdę, ci, których wzywacie
poza Bogiem
-to sługi, podobnie jak wy.
Wzywajcie ich więc!
Niech oni was słuchają,
Jeśli jesteście prawdomówni!
Czy oni mają nogi, na których chodzą?
Czy oni mają ręce, którymi chwytają?
Czy oni mają oczy, którymi widzą?
Czy oni mają uszy, którymi słyszą?

SURA XIX wers 69

Następnie wydzielimy z każdej sekty
tych spośród nich,
którzy byli najbardziej zbuntowani
przeciwko Miłosiernemu.

SURA VI wers 123

W ten sposób uczyniliśmy w każdym mieście
jego możnych grzesznikami,
aby mogli tam knuć podstępy.
Lecz oni knują podstępy przeciw sobie samym
i nie są tego świadomi.

SURA VI wers 136

Oni przeznaczają Bogu
pewną część z tego,
co On sprawił, iż wyrosło
-z plonów pola i z trzód –
i mówią:
,, To jest dla Boga!
-tak oni twierdzą –
a to jest dla naszych współtowarzyszy!’’
Lecz to, co jest dla ich współtowarzyszy,
nie dochodzi do Boga;
a to, co jest przeznaczone dla Boga,
dochodzi do ich współtowarzyszy.
Jakże złe jest ich rozumowanie!

Chcę zwrócić jeszcze uwagę na to, że Chaldeja istnieje od tysięcy lat i rozwijała się nie wykorzystując do osiągnięcia swojego poziomu kulturalnego ropy naftowej. Babilończycy jako muzułmanie, a więc ludzie bardzo inteligentni, skupiają swoje umysły na wodzie i ewentualnym pozyskiwaniu z niej wodoru ( wykorzystując do tego celu energię słoneczną ) jako wysokoenergetycznego źródła energii po spaleniu którego powstaje wysokoekologiczny produkt jakim jest woda :

SURA XVI wers 8, werset 4

I On stwarza to, czego wy nie znacie.

Chwała Temu, który każdej rzeczy dał przyczynę. Chwała Temu którego nie dosięgają niczyje spojrzenia, ale który dosięga spojrzenia wszystkich. Islam. Allah akbar.

sulajman 1 
Allahu Akbar

Wysłany: Nie 02 Kwi, 2006 13:19   

Assalamu aleikum!To bardzo interesujace co piszesz ale to wie chyba kazdy muzulmanin.Dziwi mnie dlaczego skupiles sie na sprawach takich jak alkohol,poligamia czy wojna gdy wypowiedz swoja kierujesz do,jak okresliles "poczatkujacych".Twoja wypowiedz dotyczy litery Islamu a nie Jego ducha.Mysle,ze podstawowa sprawa jest nasz osobisty stosunek do Allaha Najwyzszego a nie sprawy poligamii,alkoholu czy wojny.Z naszego osobistego poddania sie woli Najwyzszego wynika stosunek do spraw ,o ktorych raczyles wspomniec.Poza tym nie jest to zaden problem ,z ktorym jak to okreslasz zmaga sie Islam od poczatku .W Koranie Bog podaje nam swoje zasady,ktorym my musimy sie poddac,w pelni zaakceptowac a nie z nimi sie zmagac.Kazdy z nas ma swoje przeznaczenie i co Allah w swojej nieskonczonej madrosci przed nim postawi nalezy do planu naszego zycia.Sprawy , ktorych piszesz to raczej maly problem gdyz jak wiadomo alkohol jest nam zakazany,poligamia dozwolona,a sposob prowadzenia wojny scisle okreslony.Najwazniejsza sprawa jest wiara i poddanie sie woli Allaha Blogoslawionego a ztego wynika reszta.Jesli mamy watpliwosci w sprawach,o ktorych piszesz to nasze poddanie sie woli Allaha nie jest pelne czyli nalezy w modlitwach prosic moc aby wszystko z pokora przyjmowac.

Szarkan;-)

Wysłany: Nie 02 Lip, 2006 19:36   

Drogi Ajmarze!

Mam nadzieję, że podejmiesz dyskusję mimo, iż od Twojego listu upłynęło juz nieco czasu... Kto wie, może nie jesteś juz muzułmaninem, lecz - dajmy na to - buddystą, żydem czy chrześcijaninem i nie odwiedzasz tej strony? Zobaczymy.
Ad rem! Zirytowało mnie ogromnie zdanie, w którym stwierdzasz, że "Islam jest jedyną prawdziwą religią, jest również jedyną religią ,która nie jest sektą". Ajmarze! Wstyd. Twierdzenie to - wybacz i weź sobie do serca - świadczy jedynie o Twoim nieuctwie i miernej znajomości tematu; dziwi mnie przeto fakt, iż zabierasz glos z pozycji mentora, pragnąc wyjaśniać cokolwiek początkującym muzułmanom. Przeczytaj, drogi Ajmarze, poniższe dwa cytaty ( pierwszy - z Encyklopedii PWN, drugi -ze Słownika Języka Polskiego tegoż wydawnictwa ) :
1. "sekta - w religioznawstwie termin sekta oznacza najczęściej grupę religijną w obrębie danej religii, różniącą się od innych grup swoistymi praktykami religijnymi oraz swoistym doborem pism kanonicznych z bogatej spuścizny tradycji religijnej, np. sekty buddyzmu chińskiego, japońskiego i koreańskiego w obrębie buddyzmu "
2." sekta - grupa religijna, która oderwała się od któregoś z wielkich kościołów panujących i przyjęła własne zasady organizacyjne; odłam wyznaniowy jakiejś religii "
W świetle tychże definicji możnaby raczej zaryzykować twierdzenie, iż to islam jest sektą ( nie chcę być źle zrozumiany - to czysto teoretyczne rozważania i proszę nie posądzać mnie o to, iż tak myślę!!! ), gdyż - jak zapewne wiesz, drogi Ajmarze( a może i nie... ) - islam powstał jako kontynuacja i rozwiniecię JUDAISTYCZNEGO i CHRZEŚCIJAŃSKIEGO monoteizmu, zaś Koran, który tak chętnie cytujesz, jest uzupełnieniem, ostateczną wersją Biblii. A' propos - przeczytałeś Biblię? Śmiem wątpić...

Druga sprawa - słowo DŻIHAD, wywodzącę sie ze słowa DŻAHADA, tzn.
"dokładać starań, wysiłków", oznaczało obowiązek każdego muzułamanina, by pozyskiwać nowych wyznawców i rozszerzać terytorium panowania islamu BĄDŹ go bronić- czy to na drodze pokojowej, czy to militarnej; w potocznym zaś tłumaczeniu
( przypominam - "potocznie" oznacza powszechnie, popularnie, najczęściej spotykane ) slowo to w obecnych czasach oznacza walkę z cywilizacją i kulturą Zachodu jako z uosobieniem szatana - to dzisiejsze, POTOCZNE znaczenie zawdzięczamy islamskim fundamentalistom ( ciekaw jestem, co o nich sądzisz? ). Tak więc, drogi Ajmarze, nie wprowadzaj w błąd młodych muzułamanek i muzułamanów, do których adresowałeś swą wypowiedź...

Trzecia i ostania kwestia. Abstrahując od niedorzecznego twierdzenia, iz Babilończycy pozyskiwali wodór z wody ( ?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!? ), chciałbym zadać Ci pytanie : czy to, iż ktoś jest muzułmaninem determinuje to, iż jest bardzo inteligenty? Czy idąc dalej zawiłym tropem Twojego rozumowania, można stwierdzić, iz każdy muzułmanin jest dobry, szlachetny, piękny, oczytany, pachnący et caetera? Nie żyw do mnie urazy, Ajmarze, ale jesteś chyba bardzo niedojrzałym jeszcze człowiekiem, posługującym się schematami myślowymi typu "czarne - białe", tak charakterystycznymi dla dzieci...Ludzie - bez względu na religię - są LUDŹMI - i mogę zapewnić Cię, że wśród dziewięciuset milionów muzułmanów znaleźć można mądrych i głupich, szlachetnych i szubrawców w proporcjach mniej więcej takich, jakie występują wśród wyznawców innych religii czy ateuszy.

Zapraszam do dyskusji, Ajmarze. Wszystkiego dobrego. Adieu!

Odpowiedz do tematu